აქტიური მომხმარებლები |
|
ალექსანდრე ეჯიბაძე |
|
მზია გიგუაშვილი |
|
ნანა ხახუტაიშვილი |
|
მარიამი ნარიმანაშვილი |
|
ნინო ბაიდოშვილი |
|
ვიკა |
|
თიკა გამყრელიძე |
|
ნათია სორდია |
|
მარიამ დავითაშვილი |
|
ქეთევანი ვარდანაშვილი |
|
|
ახალი კომენტარები |
|
ar aris dzalian rtuli,mtavaria mondomeba :* |
მე ვერ დავამატებ ტესტს? |
შენც შეგიძლია დამატება. სადაც ტესტებს ნახულობ , იქვე არის "დაამატე ტესტი" . ამას დააწექი და შექმენი. |
„ინდიგოს ბავშვები“ - რა ვიცით მათ შესახებ? |
mxolod am kriteriumebit adgent bavshvi nu adamiani aris tu ara rindigo?iqneb raime metodi shemogetavazebinat,romlis mixedvitac gavarkvevdit misi auris fersa tu taobisadmi identobas
... |
|
|
|
|
ყველა პედაგოგისათვის კარგად ცნობილია, რომ სწავლის შინაარსზე არანაკლებ მნიშვნელოვანია - როგორ, რა ხერხებით, რის მეშვეობით შეგვიძლია შევასწავლოთ მოსწავლეს ეს შინაარსი, ანუ რომელი და როგორი მეთოდები უნდა გამოვიყენოთ ამისათვის. ამ გვერდზე კოლეგებთან ერთად შეგიძლიათ განიხილოთ ყველა ეს საკითხი, იმსჯელოთ მათზე, რათა მიხვიდეთ მართებულ დასკვნამდე. აქტიურად გამოიყენეთ ეს გვერდი.
|
ნუთუ მართლა მიცნობ
ნანახია (16758) - ჯერ
|
15 აგვისტო 2010 |
ანოტაცია
1. გაკვეთილის მიზანი:
ა)
დედის როლი შვილის ცხოვრების წარმართვაში; სკოლისა და მშობლის როლი
სწავლისა და სწავლების დონის ამაღლებაში (`ქალი სუსტია, მაგრამ დედაა
ძლიერი!~) ბ) მოსწავლეები წარმოადგენენ მიზნობრივად შექმნილ ლიტერატურულ კომპოზიციას: `წუთისოფელი დედისა მხოლოდ შვილი და შვილია~ გ) გამოყენებული იქნება თვალსაჩინოება _ მოსწავლეთა ხელნაწერი _ `წერილი დედას~, მშობელმა უნდა ამოიცნოს თავისი შვილის ხელწერა. დ)
გაკეთდება გამოკითხვა: ჩემი საყვარელი ფერი, ზღაპრის გმირი, კერძი,ერტი,
პროფესია _ მშობლის და შვილის პასუხი უნდა დაემთხვეს ერთმანეთს.
წინააღმდეგ შემთხვევაში მშობელი ვერ მოიპოვებს ქულას.
2. განსაზღღწევი შედეგი / ინდიკატორები : ა) მოსწავლე გადმოსცემს ქართველი და უცხოელი მწერლებისა და პოეტების გამონათქვამებს დედაზე. ბ) მოსწავლე ასრულებს მუსიკალურ ნომერს. გ) მოსწავლე ასრულებს ზღაპრულ ინსცენირებას. დ)
მოსწავლე მეტყველებაში იყენებს აქტიურ ლექსიკას და ასაკისათვის
დამახასიათებელ ენობრივ ფორმებს. ახასიათებს მოვლენებს თვალსაჩინო
ნიშნების მიხედვით, წინადადებებს წარმოთქვამს დო ინტონაციით. ე) რამდენად სრულფასოვნად იცნობს დედა შვილს.
ნამუშევრის სრული ვერსია
I აქტივობა _ საუბარი (3 წუთი)
მისალმება. დედის დღის მილოცვა. მოსწავლეებმა იციან გამოჩენილი
ადამიანების გამონათქვამები დედაზე ( ა. წერეთელი, ი. ჭავჭავაძე, ვ.
ჰიუგო, ვაჟა-ფშაველა, ნ. ჟორდანია, გ. ტაბიძე, კ. გამსახურდია, მ.
ფოცხიშვილი, ნ. დუმბაძე, მ. მაჭავარიანი, მ. მრევლიშვილი . . ) , ახდენენ
მათ პრეზენტაციას II აქტივობა _ ლიტერატურულ-მუსიკალური კომპოზიცია: ` წუთისოფელი დედისა მხოლოდ შვილი და შვილია~ (15 წუთი)
კომპოზიციის გეგმა: 1. დედის ლოცვა : `ჰოი, წმინდაო დედოფალო~ 2. ანდაზები 3. სიმღერა 4. ცნობილ პოეტთა ლექსები 5. ცეკვა 6. ინსცენირება 7. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირი მოსწავლის ლექსი 8. სიმღერა
III აქტივობა _ კონკურსი დედებისათვის: ა) ` რა მოგწონს? ~ (8 წუთი)
მაგნიტურ დაფაზე გაკრულია თვალსაჩინოებები წარწერით: პროფესია, დესერტი,
კერძი, ზღაპრის გმირი, ფერები თვალსაჩინოების მომზადებაში აქტიურადაა
ჩართული სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირი მოსწავლე.
ფორმატი დაყოფილია უჯრებად. ტითოეულში მოსწავლის სახელი წერია. მშობელი
მიდის დაფასთან, ნახულობს თავისი შვილის უჯრას და პასუხებს წერს შიგ. ბ) `წერილი დედას~ მშობლები ნახულობენ წერილებს და უნდა იპოვონ თავისი შვილის დაწერილი წერილი.
IV
აქტოვობა (4 წთ) _ შედეგების დაჯამება კონკურსში `რა მომწონს?~ _ ხუთი
დასმული კითხვიდან ოთხმა მშობელმა გასცა 3 სწორი პასუხი, 10 _ 2 სწორი
პასუხი, 4 _ ერთი სწორი პასუხი, 6 კი _ ვერცერთი სწორი პასუხი ვერ ამოიცნო. ბ) კონკურსში `ნაწერის ამოცნობა~ _ შვილის წერილი იპოვა 12 მშობელმა.
V
აქტივობა _ დასკვნა(2წთ) _ ზემოთაღნიშნული კონკურსის შედეგად გაკეთდა
მოსწავლეთა ერთობლივი დასკვნა.: `მეტს მოველოდით, იმედი გაგვიცრუეთ~ ანალოგიური დასკვნა გაკეთდა მშობელთა მხრიდანაც : გვაპატიეთ მაგრამ მგონი მართლა არ გიცნობთ.
VI
აქტივობა _ შეფადება (2წთ) _ მოხდა შეფასება კომენტარებით მასწავლებლის
მხრიდან. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ჩართულობის ხარისხზე _
მშობლები აქტიურად ჩაერთვნენ გაკვეთილის მსვლელობაში. მაღალი შეფასება
მიეცა მოსწავლეთა თვითშემოქმედებას. გამოვლინდა ყველაზე აქტიური ოთხი
მშობელი. ( ლ. კაიშაური, ი. ჩადუნელი, თ. ტაბატაძე, ი. მეხრიშვილი ) დაჯილდოვდნენ დიპლომებით. |
|
კომენტარები |
|
|
ასეთი გაკვეთილი მაქვს ჩატარებული და მართლაც კარგი გამოვიდა, მისი ჩანაწერი შეგიძლიათ ნახოთ სპეციალურ სახელმძღვანელოში, მე-7 გერდზე იწყება და მე-9 გერდამდე გრძელდება
http://www.jobsrustavi.ge/damxmare_saxelmdzgvanelo_pedagogebisatvis.pdf |
|
იცით, ერთი სატელევიზიო გადაცემა გამახსენდა, მაგრამ თქვენ იგი მშვენივრად მოარგეთ გაკვეთილს, რაც თქვენს ნიჭიერებაზე მეტყველებს, მადლობთ. |
ქეთა გელაშვილი |
12 სექტემბერი 2010 |
|
კიდევ ერთხელ უღრმესი მადლობა ამ ლამაზი თემისთვის და მინდა მოგილოცოთ პროფესიული უნარების გამოცდის წარმატებით ჩაბარება. |
მარი ნოზაძე |
12 სექტემბერი 2010 |
|
მე როგორც მშობელი დამაფიქრა თქვენმა პროექტმა. მართლა არ მცნობია ჩემი შვილი. მადლობა თქვენ, მივხვდი რა უნდა გამოვასწორო ჩემ შვილთან ურთიერთობაში. |
|
მსგავსი პროექტები ნამდვილად საჭიროა. ყოჩაღ. ვწუხვარ, რომ ვერ შეგაფასეთ კონკურსის დროს. |
|
დედობა ერთობ რთულია. ფაქიზი და სასიამოვნო წასაკითხია ეს პროექტი. |
ციური ინასარიძე |
09 სექტემბერი 2010 |
|
–"წუთისოფელი დედისა მხოლოდ შვილი და შვილია..."
–ამაზე დიდებული ქვეყნად არც არაფერი ყოფილა და არც იქნება...
ყოჩაღ! გისურვებ წარმატებას ! |
|
pazdravliaiu, prekrasnaia tema. ti prosta maladec. |
|
მომეწონა თქვენი თემა, მე მეათე კლასში ვარ და მსგავსი ლამაზი გაკვეთილი არასდროს მქონია, ჩემდა სამწუხაროდ ჩემი მშობლები ვერცერთ ამ კითხვას ვერ გასცემდნენ პასუხს, იმიტომ რომ არ მიცნობენ.. ყოჩაღ თქვენ. |
|
მე ფილოლოგი ვარ და ძალიან მომეწონა ეს პროექტი. ვაპირებ მეც განვახორციელო ოდნავ შეცვლილი ფორმატით. |
|
ასეთი გაკვეთილი დიდი ბედნიერებაა დედა-შვილისთვის. მომავალშიც წარმატებებს გისურვებთ. |
|
მომეწონა სსსმპ (მოსწავლის) აქტიური ჩართვა ამ ღონისძიებაში. |
|
ქალი სუსტია, მაგრამ დედაა ძლიერი____ლამაზი სიტყვებია, დედაშილობის მადლი არ მოკლებოდეს თქვენს მოსწავლეებს და ყველა პატარას. ლამაზი თემაა. |
|
|
|
კომენტარის დასატოვებლად უნდა გაიაროთ ავტორიზაცია !
|
მთავარი |
|
მოსწავლეებისთვის |
|
სტუდენტებისთვის |
პედაგოგთა შორის ყოველთვის იყო ცნობილი ჭეშმარიტება, რომ უმაღლესი განათლების მიღების დამადასტურებელი დიპლომის მიღება - ფინიში არაა, ეს - მხოლოდ სტარტია:
|
|
|
|
|
|
მშობლებისთვის |
|
პედაგოგებისთვის |
|
ადმინისტრატორებისთვის |
|
|
|
|
|
|
|